1 marca 2024

  • marca 01, 2024

Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej jest jedną z największych polskich organizacji pozarządowych działających w zakresie edukacji, turystyki i promocji wolontariatu. Wspieramy głównie osoby pochodzenia polskiego oraz posiadaczy Karty Polaka. Wspieramy w integracji w polskim społeczeństwie migrantów z Białorusi, Ukrainy oraz innych obywateli zza wschodniej granicy. 

👉 Wersja RU
Dane rejestrowe:


Data rejestracji: 1 lutego 2018 roku.

Nadzór: Minister Spraw Zagranicznych RP.

KRS 0000716903

NIP: 8943124688

REGON 36942572000000Realizujemy/realizowaliśmy zadania publiczne na podstawie odrębnych umów z władzami centralnymi i samorządowymi, takimi jak np.:


  • Kancelaria Prezesa Rady Ministrów;

  • Urząd Miasta Wrocław;

  • Urząd Miasta Opole;

  • Dolnośląski Urząd Wojewódzki,

  • Narodowy Instytut Wolności (NIW);

  • i inne.


Polski Instytut posiada akredytację jako organizacja przyjmująca cudzoziemców na wolontariat na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji RP.

Jesteśmy oficjalnym ośrodkiem egzaminacyjnym dla prowadzenia egzaminów państwowych z języka polskiego jako obcego na poziomach B1, B2, C1 (dla dorosłych). Odpowiednia decyzja została podjęta przez Ministra Edukacji i Nauki RP.

✅ Jesteśmy oficjalnym ośrodkiem egzaminacyjnym dla prowadzenia egzaminów TELC z języka polskiego jako obcego na poziomach B1, B2.


Stałe projekty Instytutu:Szkoła języka polskiego “Witaj Wrocław” - skuteczna i przyjemna nauka języka polskiego dla obcokrajowców z Europy Wschodniej i nie tylko. Autorski program zajęć, efektywna nauka z native speakerami, zapoznanie się z historią i kulturą Polski, wsparcie w legalizacji pobytu i wiele więcej. Więcej informacji


Program edukacyjny “Dobry start w Polsce”, mający na celu zaangażowanie obywateli Białorusi, Ukrainy i innych krajów do wolontariatu. Program składa się z cyklu wykładów edukacyjnych, warsztatów, zajęć, wycieczek i spotkań integracyjnych. Program jest współrealizowany z Fundacją “Toruńska Inicjatywa Obywatelska”. Więcej informacji


 “Portal Informacyjny Dobry Blog o Polsce - pierwsze w Polsce niekomercyjne medium obywatelskie prowadzone w językach rosyjskim/ukraińskim. “Dobry blog o Polsce” powstał w 2012 roku i zawiera ponad 250 artykułów przydatnych obcokrajowcom na temat życia w Polsce. 


Jesteśmy skuteczni! Tylko w 2022 roku nasze strony internetowe odwiedziło ponad 1 mln 84 tys. unikalnych użytkowników (zgodnie z Google Analytics).


Instytut zrealizował następujące czasowe projekty: 


Zmieniamy się na EKO” (2021-2023) - promowanie zachowań proekologicznych wśród obcokrajowców z Białorusi, Ukrainy i innych krajów. W ramach projektu zorganizowaliśmy już ponad 30 wydarzeń ekologicznych i nie zamierzamy na tym się zatrzymać. Projekt realizowany jest dzięki dotacji Narodowego Instytutu Wolności z programu Nowe FIO.


“Wrocław przeciwko dyskryminacji migrantów” (2021-2022)  - projekt powstał na potrzeby cudzoziemców mieszkających w województwie dolnośląskim (Białorusinów, Ukraińców i innych). Dzięki projektowi udało nam się przeprowadzić największe badanie pokazujące rzeczywistość cudzoziemców w Polsce. Projekt został zrealizowany dzięki dotacji Programu “Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy”. Więcej informacji


Coliving we Wrocławiu “Travel House” (2018 - 2024) - mini-hotel na średnie i dłuższe pobyty. Coliving jest przeznaczony również do tymczasowego zakwaterowania naszych wolontariuszy i uczestników programów edukacyjnych. Wiecej informacji


Organizujemy cyklicznie bezpłatne kursy językowe i zajęcia integracyjne dla migrantów z Ukrainy i Białorusi przebywających czasowo lub na stałe w Polsce. Między innymi: 


Bezpłatny intensywny kurs języka polskiego dla białorusinów (2020 rok)

Bezpłatny intensywny kurs języka polskiego dla migrantów (2020 rok)

Bezpłatny kurs języka polskiego dla mieszkańców Wrocławia (2021 rok).

Bezpłatny kurs języka polskiego dla mieszkańców Opole (2021 rok)

Projekt edukacyjny “Poznajmy się w Opolu”Wsparcie uchodźców z Ukrainy


Polski Instytut aktywnie wspiera uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski po 24 lutym 2022 roku. W szczególności, w 2022 roku przeznaczyliśmy około 150 000 złotych na realizację różnych projektów w tym obszarze.  Więcej informacji tutaj. Między innymi prowadzone były lub są następujące działania:


“Mówię i rozumiem po polsku” - intensywny, bezpłatny kurs języka polskiego współrealizowany z Fundacją Polsko-Amerykańską.  Ten projekt jest skierowany do obywateli Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju z powodu wojny.

Szczegóły projektu“Bezpłatne kursy j. polskiego dla uchodźców” były realizowane w formule online wspólnie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Otrzymaliśmy ponad 2800 zgłoszeń, ale w projekcie wzięło udział 153 migrantów z różnych miast w Polsce. Przeczytaj więcej o projekcie.“Bezpłatny intensywny kurs języka polskiego dla Opolan” - współrealizowany z Urzędem Miasta Opole. Zespół Polskiego Instytutu wybrał 60 cudzoziemców spośród ponad 440 zgłoszeń (wszyscy czasowo lub na stałe mieszkający w Opolu). Szczegóły o kursie


“Pomoc rzeczowa dla uchodźców z Ukrainy” była realizowana wspólnie z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Uchodźcy z Ukrainy otrzymali łącznie 42 paczki rzeczowe. W paczkach znajdowało się: żywność, środki higieny osobistej, artykuły dla niemowląt oraz artykuły szkolne. Każda paczka była indywidualnie dopasowana do potrzeb każdej rodziny.

Szczygóły


Potrzebujesz więcej informacji? Sprawdź tutaj:Podsumowanie 2018 roku. Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej


Podsumowanie 2019 roku. Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej


Podsumowanie 2020 roku. Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej 


Podsumowanie 2021 roku. Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej


Podsumowanie 2022 roku. Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej
Dane kontaktowe i adres biura:


ul. Legnicka 55/U4, Wrocław 54-203.


Telefon/WhatsApp: +48 692 026 615


Sekretariat Instytutu: kontakt@fpiwo.pl 


Szkoła j.polskiego “Witaj Wrocław”: witaj@fpiwo.pl 


Dane rejestrowe

Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej
Adres korespondencyjny:
54-203, ul. Legnicka 55/U4, Wrocław.
E-mail: kontakt@fpiwo.pl
Tel: +48 692 026 615
KRS 0000716903
NIP 8943124688
REGON 36942572000000
Kim jesteśmy? Więcej o nas

Szkoła Witaj Wrocław


Szkoła Witaj Wrocław

Dobry Blog o Polsce


Хороший Блог о Польше

Popularne wpisy

Instytut na Facebooku

Statystyki strony

Odwiedż nasz kanał na YouTube

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko:

E-mail *

Wiadomość *