piątek, 3 maja 2019


Prawie siedem lat temu, w lipcu 2012 roku, powstało pierwsze medium obywatelskie w Polsce prowadzone w językach rosyjskim i ukraińskim – Dobry blog o Polsce. 

W chwili obecnej w Polsce przebywa ponad 3 miliony obywateli Ukrainy i Republiki Białoruś, stanowiąc w niektórych miastach spory odsetek wspólnoty lokalnej (na przykład we Wrocławiu co szósty mieszkaniec jest obcokrajowcem). Pomimo ogromnej liczby migrantów ze wschodu, nadal brakuje rzetelnych źródeł informacji dostarczanych mieszkańcom w języku rosyjskim i ukraińskim. Z myślą o tej kilkumilionowej grupie odbiorców powstał Dobry blog o Polsce.  

 „W Dobrym blogu o Polsce staramy się poruszać najważniejsze i najbardziej interesujące migrantów tematy: praca, podatki, edukacja i służba zdrowia oraz legalizacja pobytu. Sporą uwagę przydzielamy kwestii integracji migrantów, zapoznaniu ich z polską kulturą, tradycjami i historią. Popularyzujemy Wrocław i cały region Dolnego Śląska jako atrakcyjne miejsce pod względem inwestycji i prowadzenia biznesu” - opisuje cele projektu jego autor i redaktor Maksym Wołosewicz. 

Pomysł stworzenia pierwszego bloga obywatelskiego w Polsce prowadzonego w językach rosyjskim i ukraińskim pojawił się w 2012 r., czyli kilka lat przed rozpoczęciem masowego napływu migrantów do Polski z Europy Wschodniej. Autorem „Dobrego bloga o Polsce” jest dziennikarz i bloger Maksym Wołosewicz. Od lutego 2018 r. projekt w formacie medium obywatelskiego jest prowadzony przez Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego. 

„Co roku miliony obywateli Ukrainy, Republiki Białoruś i innych krajów wschodnich odwiedzają nasz kraj. Niektórzy z nich przyjeżdżają do Polski na krótko, w celach zakupowych oraz turystycznych. Natomiast więcej sąsiadów spoza wschodniej granicy patrzą na Polskę jako na kraj w którym mogliby mieszkać na stałe – podejmują u nas prace, studiują, otwierają biznesy i inwestują w zakup nieruchomości. Chcemy integrować tych przybyszy z polskim społeczeństwem poprzez dostarczanie im niezbędnych informacji w ich ojczystych językach”, - przekonuje PR Manager Polskiego Instytut Współpracy Obywatelskiej Ewelina Wojciechowska.  

Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej 
Dobry blog o Polsce / Хороший блог о Польше 

2 komentarze:

  1. Отличный сайт, всегда интересно и полезно. Спасибо вам за вашу работу!

    OdpowiedzUsuń

Kontakt

Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej. Adres biura i korespondencyjny: Bulwar Ikara 10, 54-130, Wrocław. e-mail: kontakt@fpiwo.pl Numer KRS 0000716903 NIP 8943124688 REGON 36942572000000

Zobacz pierwszy coliving we Wrocławiu


Travel House we Wroclawiu

Zobacz nasz dobry blog o Polsce!


Хороший Блог о Польше

Popularne wpisy

Instytut na Facebooku

Wyświetlenie strony

free counters

Odwiedż nasz kanał na YouTube