3 maja 2019

  • maja 03, 2019

Prawie siedem lat temu, w lipcu 2012 roku, powstało pierwsze medium obywatelskie w Polsce prowadzone w językach rosyjskim i ukraińskim – Dobry blog o Polsce. 

W chwili obecnej w Polsce przebywa ponad 3 miliony obywateli Ukrainy i Republiki Białoruś, stanowiąc w niektórych miastach spory odsetek wspólnoty lokalnej (na przykład we Wrocławiu co szósty mieszkaniec jest obcokrajowcem). Pomimo ogromnej liczby migrantów ze wschodu, nadal brakuje rzetelnych źródeł informacji dostarczanych mieszkańcom w języku rosyjskim i ukraińskim. Z myślą o tej kilkumilionowej grupie odbiorców powstał Dobry blog o Polsce.  

 „W Dobrym blogu o Polsce staramy się poruszać najważniejsze i najbardziej interesujące migrantów tematy: praca, podatki, edukacja i służba zdrowia oraz legalizacja pobytu. Sporą uwagę przydzielamy kwestii integracji migrantów, zapoznaniu ich z polską kulturą, tradycjami i historią. Popularyzujemy Wrocław i cały region Dolnego Śląska jako atrakcyjne miejsce pod względem inwestycji i prowadzenia biznesu” - opisuje cele projektu jego autor i redaktor Maksym Wołosewicz. 

Pomysł stworzenia pierwszego bloga obywatelskiego w Polsce prowadzonego w językach rosyjskim i ukraińskim pojawił się w 2012 r., czyli kilka lat przed rozpoczęciem masowego napływu migrantów do Polski z Europy Wschodniej. Autorem „Dobrego bloga o Polsce” jest dziennikarz i bloger Maksym Wołosewicz. Od lutego 2018 r. projekt w formacie medium obywatelskiego jest prowadzony przez Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego. 

„Co roku miliony obywateli Ukrainy, Republiki Białoruś i innych krajów wschodnich odwiedzają nasz kraj. Niektórzy z nich przyjeżdżają do Polski na krótko, w celach zakupowych oraz turystycznych. Natomiast więcej sąsiadów spoza wschodniej granicy patrzą na Polskę jako na kraj w którym mogliby mieszkać na stałe – podejmują u nas prace, studiują, otwierają biznesy i inwestują w zakup nieruchomości. Chcemy integrować tych przybyszy z polskim społeczeństwem poprzez dostarczanie im niezbędnych informacji w ich ojczystych językach”, - przekonuje PR Manager Polskiego Instytut Współpracy Obywatelskiej Ewelina Wojciechowska.  

Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej 
Dobry blog o Polsce / Хороший блог о Польше 

Dane rejestrowe

Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej
Adres korespondencyjny:
54-203, ul. Legnicka 55/U4, Wrocław.
E-mail: kontakt@fpiwo.pl
Tel: +48 692 026 615
KRS 0000716903
NIP 8943124688
REGON 36942572000000
Kim jesteśmy? Więcej o nas

Szkoła Witaj Wrocław


Szkoła Witaj Wrocław

Dobry Blog o Polsce


Хороший Блог о Польше

Popularne wpisy

Aktualna rekrutacja

Statystyki strony

Odwiedż nasz kanał na YouTube

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko:

E-mail *

Wiadomość *