2 stycznia 2023

  • stycznia 02, 2023

W 2022 roku z sukcesem zrealizowaliśmy szereg projektów lokalnych i międzynarodowych, aktywnie współpracowaliśmy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, uczelniami wyższymi oraz Urzędem Miasta Opole.

👉 Wersja RU


Największymi projektami Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej w 2022 roku były: Szkoła języka polskiego „Witaj Wrocław”, program edukacyjny „Dobry start w Polsce”, niekomercyjny portal Dobry blog o Polsce oraz coliving Travel House.Nowy rekord: Ponad 1 milion unikalnych użytkowników odwiedziło nasze strony!


W lipcu 2022 r. nasz informacyjny blog dla migrantów „Dobry blog o Polsce” obchodził 10. urodziny! Przez te wszystkie lata portal był wiarygodnym i niekomercyjnym źródłem informacji dla setek tysięcy migrantów mieszkających w Polsce. Zainteresowanie naszymi stronami rośnie z roku na rok. W 2022 roku oficjalną stronę Instytutu oraz „Dobry blog o Polsce” odwiedziło łącznie 1 milion 80 tysięcy unikalnych użytkowników (według statystyk Google Analytics)! Większość naszych czytelników to migranci z Ukrainy, Białorusi i innych krajów mieszkające w Polsce, a także cudzoziemcy którzy planują przeprowadzkę do Polski. Więcej 👈


Nasze artykuły poruszają różne ważne tematy dla migrantów: legalizacja, praca, przydatne wskazówki i niezbędne aplikacje mobilne, wypoczynek i podróże, nauka języka polskiego i wiele innych.Najpopularniejsze artykuły 2022 roku:Co to jest PESEL i jak go otrzymać. Nowe zasady!

Zakup i rejestracja samochodu w Polsce dla obcokrajowca 

Aktualne wynagrodzenie i ceny w Polsce 2022

Małżeństwo w Polsce dla obcokrajowców. Jakie są dokumenty? Szczegółowa instrukcja

Wjazd do Polski dla nieletnich: jakie dokumenty są potrzebne?

Ważne zmiany 2022: specjalna ustawa dla ukraińskich uchodźców w Polsce

Jak samodzielnie napisać CV i znaleźć pracę w Polsce

Skalne miasto Adrspach w Czechach – pomysł na udany weekendRekordowa liczba uczestników Szkoły “Witaj Wrocław” 


W 2022 r. przeprowadziliśmy 6 naborów na długoterminowe kursy języka polskiego (6 lub 12 miesięcy) oraz kilka rekrutacji na kursy krótkoterminowe i intensywne. Słuchaczami szkoły zostało w tamtym roku około 280 obcokrajowców z Białorusi, Ukrainy i innych krajów z całej Polski. Zajęcia były prowadzone zarówno ONLINE jak i w grupach stacjonarnych na terenie Wrocławia. Również wielu słuchaczy skorzystało z pełnego i bezpłatnego wsparcia wizowego w celu uzyskania wizy krajowej kategorii D lub „karty pobytu” (zezwolenia na pobyt) na czas całego kursu. Jesteś zainteresowany(a) nauką języka w naszej Szkole? Aplikuj i dołącz do nas! (link) Aktualne informacje o zapisach i cenach (link)Program edukacyjny “Dobry start w Polsce”


Kontynuujemy realizację programu edukacyjnego “Dobry start w Polsce”. Dla uczestników z Białorusi, Ukrainy i innych krajów to doskonała okazja do przyspieszonej adaptacji w polskim społeczeństwie.


Program obejmuje: ćwiczenia, szkolenia, imprezy kulturalne (wycieczki, spotkania integracyjne) oraz możliwość wolontariatu. W ramach fajnego bonusu uczniowie mieli miesięczny intensywny kurs języka polskiego w Szkole “Witaj Wrocław”. Program „Dobry start w Polsce” realizowany jest we współpracy z Fundacją Toruńskiej Inicjatyw Obywatelskich.Coliving Travel House


Travel House istnieje we Wrocławiu już ponad pięć lat. Wiosną 2022 roku, nasz coliving został miejscem bezpłatnego noclegu dla ukraińskich uchodźców – głównie kobiet z dziećmi, które opuściły swój kraj w wyniku działań wojennych. Zapewniliśmy im środki higieny osobistej, dostęp do internetu i przestrzeń coworkingową (miejsce do pracy zdalnej), a także podstawowe wyżywienie.Bezpłatny ONLINE kurs języka polskiego dla uchodźców


Bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców odbył się w okresie kwiecień-czerwiec 2022 roku dla obywateli Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju w wyniku agresji militarnej ze strony Rosji oraz obywateli Białorusi, którzy opuścili swój kraj z powodu prześladowań politycznych. Projekt został zorganizowany dzięki podpisaniu umowy i wsparciu finansowemu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


“Ten intensywny kurs online był skierowany do obcokrajowców mieszkających w różnych miastach Polski. Otrzymaliśmy ponad 2800 zgłoszeń, w kursie wzięło udział 153 obcokrajowców z całej Polski. Uczestnicy bezpłatnego kursu otrzymali kompleksowe wsparcie: intensywny kurs języka polskiego, darmowe konsultacje legalizacyjne, zapoznanie z historią i tradycjami Polski, zajęcia adaptacyjne w ramach Polskiego Klubu Dyskusyjnego, materiały dydaktyczne itd.” – informuje Dyrektor Szkoły “Witaj Wrocław”,  Maksym Wołosewicz.


Intensywny kurs języka polskiego dla Opolan 


Wspólnie z Urzędem Miasta Opole zrealizowaliśmy bezpłatny miesięczny intensywny kurs polskiego, który pomógł migrantom z Ukrainy i Białorusi mieszkającym w Opolu w zapoznaniu się z językiem polskim i naszą kulturą . 


Otrzymaliśmy ponad 400 zgłoszeń! Udział w kursie mogło wziąć tylko 60 cudzoziemców, którzy mieszkają w mieście Opole. Szkolenie odbywało się w dwóch etapach od sierpnia do października ubiegłego roku. SzczegółyPomoc rzeczowa dla uchodźców: pomogliśmy 42 rodzinom


Projekt był realizowany przez Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej dzięki finansowaniu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Adresaci to także obywatele Ukrainy, którzy przybyli na teren dolnośląskiego województwa w związku z działaniami wojennymi w ich kraju (data przybycia do Polski po 24 lutego 2022 r.).


Uchodźcy z Ukrainy otrzymali łącznie 42 paczki humanitarne. Zawierały one żywność głównie, środki higieny osobistej i przybory szkolne. Każda przesyłka została spakowana indywidualnie w oparciu o potrzeby każdej rodziny wskazane w ankiecie zgłoszeniowej.


Zorganizowaliśmy ponad 36 kulturalnych i edukacyjnych wydarzeń


W ciągu 2022 roku, jako zespół Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej zorganizowaliśmy różne wydarzenia edukacyjno-kulturalne dla wolontariuszy programu Dobry Start w Polsce oraz uczniów Szkoły Witaj Wrocław. Uczestniczyliśmy w ponad 36 wydarzeniach (około 3 razy w miesiącu): muzeach, wystawach, imprezach integracyjnych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi
Projekt “Zmieniamy się na eko” 


Jednym z ważnych obszarów naszej działalności w 2022 roku jest dbanie o środowisko. W ramach projektu „Zmieniamy się na eko” postawiliśmy sobie za cel podtrzymanie i rozwój wiedzy i działań proekologicznych wśród setek tysięcy migrantów i uchodźców przebywających czasowo lub na stałe we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.


Wspólnie z wolontariuszami i uczestnikami naszych projektów zrealizowaliśmy 2 ekokonkursy dla dziennikarzy i blogerów, odbyliśmy dziesiątki spotkań i warsztatów na ekologiczne tematy, posadziliśmy ponad 30 drzew i wiele innych – opowiada Maksym Wołosewicz, prezes Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej. Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu od “Narodowego Instytutu Wolności ze środków programu Nowe FIO”. Będziemy go kontynuować do sierpnia 2023 r.


Projekt “Wrocław przeciwko dyskryminacji migrantów”


Z sukcesem zrealizowaliśmy w pełni projekt „Wrocław przeciwko szkodom migrantów”, w ramach którego Instytut Polski prowadził własne badania dotyczące praw i problemów cudzoziemców w Polsce. Udało nam się dowiedzieć, czy w Polsce występują uprzedzenia i dyskryminacja cudzoziemców. Raport z badania jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych do pobrania bezpłatnie na naszych stronach internetowych.


W ramach realizacji tego projektu zorganizowaliśmy szereg antydyskryminacyjnych spotkań edukacyjnych, szkoleń i konkursów, m.in.: „Bezpłatne szkolenie integracyjne dla początkujących dziennikarzy i blogerów” , “Opieka medyczna dla cudzoziemców: równe prawa i możliwości dostępu”, konkurs  “Migracja bez dyskryminacji” " - opowiada ekspertka projektu, dr Ewelina Wojciechowska.


Nasi przyjaciele, partnerzy i grantodawcy


W latach 2021 - 2022 naszymi partnerami i grantodawcami byli: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Wrocław, Urząd Miasta Opole, Toruńska Inicjatywa Obywatelska, Narodowy Instytut Wolności (NIW), Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Bankowa oraz szereg innych podmiotów i instytucji. Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej jest jest jedną z największych organizacji pozarządowych działających w obszarze edukacji, turystyki i rozwoju biznesu w Polsce. Instytut działa na rzecz integracji migrantów z Białorusi, Ukrainy i innych krajów ze społeczeństwem polskim. Realizujemy projekty edukacyjne, kursy językowe, szkolenia i seminaria.


Główna strona

Dobry blog o Polsce

Facebook

Instagram


Dane rejestrowe

Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej
Adres korespondencyjny:
54-203, ul. Legnicka 55/U4, Wrocław.
E-mail: kontakt@fpiwo.pl
Tel: +48 692 026 615
KRS 0000716903
NIP 8943124688
REGON 36942572000000
Kim jesteśmy? Więcej o nas

Szkoła Witaj Wrocław


Szkoła Witaj Wrocław

Dobry Blog o Polsce


Хороший Блог о Польше

Popularne wpisy

Aktualna rekrutacja

Statystyki strony

Odwiedż nasz kanał na YouTube

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko:

E-mail *

Wiadomość *