29 grudnia 2022

  • grudnia 29, 2022

Mamy przyjemność poinformować, że w grudniu 2022 r. zakończyliśmy realizację projektu “Wrocław przeciwko dyskryminacji migrantów”.


Projekt realizowaliśmy od października 2021 r. dzięki wsparciu finansowemu z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. 

Miał on na celu zbadać realną sytuację migrantów i migrantek zamieszkałych na Dolnym Śląsku pod względem przejawów dyskryminacji, uprzedzenia oraz stereotypów związanych z ich “obcym” pochodzeniem. 

Naszą uwagę skupiliśmy na obcokrajowcach ze Wschodu (obywatelach Ukrainy, Białorusi i innych krajów). Szczególną uwagę zwróciliśmy na uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.

W ciągu niemal półtora lata z całym zespołem Instytutu intensywnie pracowaliśmy nad realizacją różnych działań, które były bezpośrednio związane z tym projektem. 


Konkurs i szkolenia antydyskryminacyjne

Udało nam się z sukcesem zrealizować niezwykle ciekawy i nowatorski konkurs pod tytułem:  „Migracja bez dyskryminacji”. Dzięki niemu uczestniczki i uczestnicy poczuli się jako dziennikarze/blogerzy i zdobyli nową wiedzę w zakresie przeciwdziałania przejawom dyskryminacji na gruncie narodowości i pochodzenia etnicznego. Konkurs dał szansę podzielić się swoimi doświadczeniami życia w Polsce.

Przeprowadziliśmy szereg bezpłatnych antydyskryminacyjnych szkoleń i spotkań dla obcokrajowców, które były poświęcone ważnym tematom (Pesel i zezwolenie na pobyt w Polsce, legalizacja pobytu, legalna praca, system szkolnictwa i szkolnictwa wyższego w Polsce, opieka medyczna dla cudzoziemców w Polsce), z którymi każdy cudzoziemiec przynajmniej raz spotkał się podczas pobytu w Polsce.

Antydyskryminacyjny raport 

Jednym z najważniejszych działań, jakie zrealizowaliśmy w ramach projektu „Wrocław przeciw dyskryminacji migrantów” jest realizacja badań społecznych, którego efektem jest raport: Aktualna sytuacja migrantów w Polsce. W badaniu wzięli udział sami migranci i migrantki, a także eksperci i ekspertki, którzy na co dzień pracują z cudzoziemcami.

«Przeprowadziliśmy własne badania dotyczące aktualnej sytuacji cudzoziemców w Polsce. Naszym celem była analiza rzeczywistej sytuacji migrantek i migrantów przebywających w kraju, a następnie na podstawie wyników badań pomoc organom państwowym i organizacjom publicznym w korygowaniu ich działań w stosunku do uchodźczyń i uchodźców oraz migrantek i migrantów», - opowiada Prezes Zarządu Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej Maksym Wołosewicz.

Wyniki badań były prezentowane przez Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej oraz opublikowane na naszych stronach internetowych i w social mediach. Przeczytaj więcej. 


Artykuły o prawach i problemach migrantów w Polsce 

W ramach projektu napisaliśmy wiele artykułów poruszające bardzo ważne tematy dla obcokrajowców planujących przeprowadzkę do Polski lub już tu mieszkających. Szczególną uwagę poświęciliśmy tematyce uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy przybyłych do naszego kraju z powodu agresji rosyjskiej.  

Cieszymy się, że ogromnym zainteresowaniem cieszy się nasz blog, na którym publikujemy bieżące informacje o projekcie. W 2022 roku liczba unikalnych użytkowników na naszych stronach wyniosła łącznie ponad 1 milion 84 tysięcy UU (według danych Google Analytics). 

“Skuteczna realizacją projektu Wrocław przeciwko dyskryminacji migrantów pozwoliła nam zbadać i określić kluczowe problemy, z którymi borykają się cudzoziemcy w Polsce, ale również znacznie wzmocnić wiedzę o swoich prawach wśród samych obcokrajowców” - komentuje koordynator projektu Kateryna Shvydka. 

Więcej informacji o zrealizowanych działaniach oraz raport z antydyskryminacyjnych badań można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz na Dobrym blogu o Polsce. 


Projekt  „Wrocław przeciw dyskryminacji migrantów” był finansowany z programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG”. 

Dane rejestrowe

Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej
Adres korespondencyjny:
54-203, ul. Legnicka 55/U4, Wrocław.
E-mail: kontakt@fpiwo.pl
Tel: +48 692 026 615
KRS 0000716903
NIP 8943124688
REGON 36942572000000
Kim jesteśmy? Więcej o nas

Szkoła Witaj Wrocław


Szkoła Witaj Wrocław

Dobry Blog o Polsce


Хороший Блог о Польше

Popularne wpisy

Instytut na Facebooku

Statystyki strony

Odwiedż nasz kanał na YouTube

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko:

E-mail *

Wiadomość *