30 czerwca 2022

  • czerwca 30, 2022

10 lat temu w Polsce pojawił się pierwszy niekomercyjny portal w języku rosyjskim „Dobry blog o Polsce”. Przez lata istnienia, strona internetowa zyskała dużą popularność wśród Ukraińców, Białorusinów i obywateli innych krajów Europy Wschodniej mieszkających lub zainteresowanych zamieszkaniem w Polsce.

Wersja RUS


Jak zaczęła się historia Dobrego Bloga o Polsce?


Pomysł na założenie takiego bloga powstał jeszcze w 2012 roku. W tamtych czasach jeszcze nie było masowej migracji obywateli z Europy Wschodniej. Głównym celem jego twórcy było w prosty sposób wyjaśnić informacje i zasady, które są ważne dla migranta podczas jego życia w Polsce. Obecnie “Dobry blog o Polsce” jest niekomercyjnym projektem prowadzonym przez Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej.


„Głównym celem Dobrego bloga o Polsce jest w prosty sposób opowiedzieć o życiu w Polsce, dlatego legalizacja, poszukiwanie pracy, nauka języka polskiego i prowadzenie biznesu zawsze były jednymi z kluczowych poruszanych tematów. Poświęcamy dużo uwagi promocji turystyki na Dolnym Śląsku, a także znajomości historii, kultury i tradycji Polski” – mówi założyciel blogu Maksym Wołosewicz (Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej)


Maksym Wołosewicz jest dyrektorem szkoły języka polskiego “Witaj Wrocław”, prezesem Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej. Dziennikarz, bloger, specjalista ds. prawa imigracyjnego.Statystyki “Dobrego bloga o Polsce”Ruch na stronie z roku na rok systematycznie rośnie. Tylko w okresie od 1 stycznia 2022 r. „Dobry blog o Polsce” odwiedziło ponad 270 tys. unikalnych użytkowników, w tym ponad 54 tys. czytelników w maju 2022 r.


Na tą chwilę (30.06.2022) najpopularniejszymi artykułami są: 


Ważne zmiany 2022: specustawa dla ukraińskich uchodźców w Polsce 

Zapraszamy na bezpłatny intensywny kurs j. polskiego dla uchodźców

Wjazd do Polski dla niepełnoletnich: jakie dokumenty są potrzebne?

Małżeństwo w Polsce dla obcokrajowców. Jakie są dokumenty? 

Jezioro Metkowskie: odpoczynek obok WrocławiaBardzo cieszymy się, że nasza ciężka praca przynosi efekty i od wielu lat strona jest dla migrantów rzetelnym źródłem informacji o Polsce - bez reklamy i polityki!


Dobry blog o Polsce ma już 10 lat! Ogłaszamy konkurs


Rocznica to doskonała okazja do zorganizowania konkursu. 

Kto może wziąć udział?

Każdy migrant, który mieszka lub jest zainteresowany zamieszkaniem w Polsce.

Jakie jest zadanie?

Podziel się z nami historią swojego życia w Polsce! Opowiedz nam o swoich doświadczeniach, wrażeniach, historiach z podróży, a może o sekretach udanego poszukiwania pracy lub biznesu. Napisz artykuł po rosyjsku/ukraińsku/białorusku (będzie jeszcze lepiej jeśli do artykułu załączysz zdjęcia lub nagrasz film) i wyślij do nas na e-mail: biuro@fpiwo.pl!

Uwaga!

Artykuł/filmik musi być:

autorskim Twoim oryginalnym dziełem
- nie politycznym
- bez reklam
-  bez podżegania do przemocy.


Artykuły i filmiki zwycięzców opublikujemy na stronie internetowej “Dobry blog o Polsce”. Zwycięzcy otrzymają super gadżety od zespołu Polskiego Instytutu. 


Terminy konkursu:

Zgłoszenia przyjmujemy od 1 lipca do 31 lipca 2022 roku!

Czekamy na Twoje zgłoszenie. Powodzenia!

Dane rejestrowe

Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej
Adres korespondencyjny:
54-203, ul. Legnicka 55/U4, Wrocław.
E-mail: kontakt@fpiwo.pl
Tel: +48 692 026 615
KRS 0000716903
NIP 8943124688
REGON 36942572000000
Kim jesteśmy? Więcej o nas

Szkoła Witaj Wrocław


Szkoła Witaj Wrocław

Dobry Blog o Polsce


Хороший Блог о Польше

Popularne wpisy

Instytut na Facebooku

Statystyki strony

Odwiedż nasz kanał na YouTube