8 stycznia 2021

  • stycznia 08, 2021

W 2020 roku Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej, mimo wybuchu pandemii przeprowadził kilka dużych projektów dla migrantów. Instytut uruchomił też nową usługę dla swoich stałych odbiorców: szkołę języka polskiego dla rosyjskojęzycznych obcokrajowców. 

Programy i projekty Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej były szeroko popularyzowane przez media polskie i zagraniczne. Pisali o nas w językach niemieckim, rosyjskim, polskim, białoruskim i ukraińskim. Szczegóły można przeczytać pod poniższym linkiem

(RU) Подробнее на русском 


«Poprzedni rok był bardzo niestandardowy pod względem wyzwań. Zmagaliśmy się ze sprzecznymi, często nielogicznymi ograniczeniami związanymi z koronawirusem. Musieliśmy przez to zmienić tryb pracy oraz terminy i formę naszych wydarzeń. Mimo to rok 2020 określamy jako bardzo udany dla Instytutu. Udało nam się nie tylko zachować tempo rozwoju, ale wystartować z nowymi projektami. Otworzyliśmy szkołę języku polskiego Witaj Wroclaw, dostaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń do programu Dobry start w Polsce, we współpracy z gminą Wrocław zorganizowaliśmy bezpłatne intensywne kursy języka polskiego dla migrantów. Większość naszych projektów rozwijaliśmy dzięki współpracy z fundacją Toruńska Inicjatywa Obywatelska», - opowiada prezes Polskiego Instytutu, Maksym Wołosewicz.


Rekordowy sukces projektu edukacyjnego Dobry start w Polsce


Od kilku lat w ramach Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej działa edukacyjny projekt dla obcokrajowców Dobry start w Polsce. Głównym celem programu jest wsparcie w adaptacji migrantów i ich integrację w polskim społeczeństwie. Grafik zajęć zawiera lekcje praktyczne, szkolenia, wydarzenia kulturowe (wycieczki, spotkania integracyjne), wsparcie personalnego mentora oraz możliwość uczestniczenia w wolontariacie. Prowadzimy program Dobry start w Polsce od 2019 roku w ścisłej współpracy z fundacją Toruńska Inicjatywa Obywatelska


 


 W 2020 roku dostaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń - ponad 120. Większość aplikacji była składana przez obywateli Białorusi, Ukrainy i Rosji. Niestety, nie mieliśmy możliwości przyjąć wszystkich chętnych. Na jedno miejsce przypadało 5 osób. Ci, którzy zakwalifikowali się do projektu, dostali darmowe wsparcie wizowe oraz pomoc w uzyskaniu karty pobytu na cały okres studiów - opisuje sytuacje dr Ewelina Wojciechowska. 


Nadal rozwijamy informacyjny portal Dobry blog o Polsce


W lipcu 2020 roku świętowaliśmy ósmą rocznicę powstania informacyjnej strony dla migrantów Dobry blog o Polsce - pierwszego w kraju medium obywatelskiego prowadzonego w językach rosyjskim i ukraińskim. Projekt został stworzony przez dziennikarza i blogera Maksyma Wołosewicza. Obecnie Dobry blog o Polsce jest prowadzony w ramach informacyjnego i niekomercyjnego projektu Polskiego Instytutu Współpracy Obywatelskiej (od lutego 2018). Strona jest wolna od reklam i treści politycznych, ponieważ wchodzi w zakres nieodpłatnej działalności pożytku publicznego. 


W Dobrym blogu o Polsce w pierwszej kolejności poruszamy najważniejsze dla przybyszów tematy: praca i legalizacja, wynajem lub kupno nieruchomości, ceny i podatki, specyfikę życia w czasach epidemii koronawirusa. Sporą uwagę poświęcamy kwestiom integracji migrantów, zapoznaniu ich z polską kulturą, tradycjami i historią. Popularyzujemy Wrocław i cały region Dolnego Śląska jako atrakcyjne miejsce pod względem inwestycji i prowadzenia biznesu - opisuje cele projektu jego autor i redaktor Maksym Wołosewicz.  Otworzyliśmy szkołę języka polskiego Witaj Wrocław 


Dziesiątki tysięcy obcokrajowców z Białorusi, Ukrainy i innych państw co roku przyjeżdżają do Wrocławia i Dolny Śląsk na czasowe lub stałe miejsce zamieszkania. Z myślą o nich otworzyliśmy szkołę języka polskiego Witaj Wrocław. Nasza metoda nauczania opiera się na wykorzystywaniu lingwistycznych podobieństw języków słowiańskich (polskiego, ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego). Dzięki temu nasi rosyjskojęzyczni studenci mogą szybciej i łatwiej nauczyć się języka w celach dalszej pracy, biznesu, nauki.  Uczestnicy mają zapewnione lekcje gramatyczne, konwersacyjne oraz udział w dyskusyjnym klubie języka polskiego. Grupy są tworzone na podstawie poziomu językowego uczestników (np. A0, A1, A2, B1) i prowadzone z doświadczonymi nauczycielami - native speakerami polskiego języka. Słuchacze mogą skorzystać się z pełnego i bezpłatnego wsparcia wizowego dla otrzymania wizy D lub karty pobytu na cały okres studiów. Chętni mogą czasowo zamieszkać w naszym colivingu Travel House we Wrocławiu po specjalnej niskiej cenie. 


Pierwszy we Wrocławiu coliving Travel House nadal przyjmuje gości


Już trzeci rok przy naszym Instytucie działa co-living Travel House. Jest to idealna alternatywa pomiędzy hotelem a hostelem. U nas można poczuć się swobodnie jak w domu a równocześnie nie przejmować się o dłuższe umowy najmu, bariery językowe czy kaucje. 

2020 rok nie był łatwy dla branży turystycznej i hotelarskiej w Polsce. W związku z rozpowszechnieniem wirusa COVID-19, rząd ogłosił zamknięcie granic dla większości turystów, ograniczył możliwości najmu krótkoterminowego. Jednak Travel House nie tylko kontynuuje działalność, ale również stał się drugim domem dla naszych wolontariuszy i uczestników z Białorusi, Gruzji, Rosji i innych krajów. Zrobiliśmy zaplanowany remont w kilku pokojach, wyposażyliśmy jeden z nich na biurowe potrzeby. - opisuje sytuacje prezes Polskiego Instytutu i dyrektor Travel House we Wrocławiu Maksim Wołosewicz. 


 


  Programy wymian studenckich i młodzieżowych 


Jednym z najważniejszych kierunków naszej działalności jest organizacja i prowadzenie seminariów edukacyjnych, treningów, konferencji i międzynarodowych wymian studenckich. W 2020 roku zaczęliśmy współpracę z organizatorami popularnego programu Study Tours to Poland. Planujemy w 2021 r. zorganizować we Wrocławiu wymianę młodzieżową dla utalentowanych studentów z Białorusi, Ukrainy, Rosji i Mołdowy. Dowiedzieć się więcej o naszych planach i działalności w tym zakresie można pod poniższym linkiem. 


Podsumowanie roku 2018. Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej

Podsumowanie roku 2019. Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej

Kontakty 

В Школе Witaj Wroclaw всегда интересно! Недавно у нас начался новый интенсивный курс польского языка. К обучению...

Opublikowany przez Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej Czwartek, 12 listopada 2020

Dane rejestrowe

Polski Instytut Współpracy Obywatelskiej
Adres korespondencyjny:
54-203, ul. Legnicka 55/U4, Wrocław.
E-mail: kontakt@fpiwo.pl
Tel: +48 692 026 615
KRS 0000716903
NIP 8943124688
REGON 36942572000000
Kim jesteśmy? Więcej o nas

Szkoła Witaj Wrocław


Szkoła Witaj Wrocław

Dobry Blog o Polsce


Хороший Блог о Польше

Popularne wpisy

Aktualna rekrutacja

Statystyki strony

Odwiedż nasz kanał na YouTube

Formularz kontaktowy

Imię i nazwisko:

E-mail *

Wiadomość *